Český rozhlas Plus, 20. 1. 2014

Hovory s Vladimírem Krocem (přehrát pořad)

Hostem Vladimíra Kroce je spisovatelka a překladatelka Pavla Horáková. Řeč bude kromě jiného o pořadu Polní pošta, který bude na stanici Českého rozhlasu Vltava připomínat sto let od začátku první světové války.

Martinus.cz Blog, 11. 11. 2013

Hrobaříci a Hrobaři (Barbora Baronová, blog.martinus.cz)

Podobně kvalitní práci se zdroji a interpretací symbolů [jako Umberto Eco] – samozřejmě v přátelské, nenabubřelé a nementorující podobě – odvádí Pavla Horáková v trilogii Hrobaříci – v posledním díle s názvem Hrobaříci a Hrobaři pak nejmarkantněji. Zdroje a výklady uzpůsobuje dětskému či dospívajícímu čtenáři, avšak tak, aby se do románů s chutí začetl i dospělý.

Cosmopolitan, srpen 2013

3x Fun Fearless Female (Ivana Růžičková, JenProŽeny.cz)

Svůj první román Pavla sepsala ještě dřív, než nastoupila do první třídy. „Uměla jsem jen tiskací písmena. Nadepsala jsem tehdy skládaný toaletní papír titulem Medvídci tancují a následující stránku popsala příběhem medvídků koala. Skládaný papír jsem pak sešila do formy sešitu a vydávala ho za svůj román.“ Na svou prvotní touhu stát se spisovatelkou ale Pavla časem pozapomněla a naplánovala si místo toho kariéru překladatelky.

Knihožrout, 23. 3. 2013

Budiž světlo! Hrobaříci potřetí. (Kateřina Kočičková, knihozrout.cz)

Mladá prozaička Pavla Horáková se vrátila k partě Hrobaříků – družině odvážných dětí (a posléze teenagerů), o kterých napsala již dvě předchozí knihy – Tajemství Hrobaříků a Hrobaříci v podzámčí. Po odpočinkovém letním druhém díle hrdinové dospěli a úvodní kapitola Hrobaříků a Hrobařů naznačuje, že tentokrát půjde do tuhého. A že se dostaneme ke všemu, co slušelo prvním dílu – totiž děj se bude točit kolem Olšanských hřbitovů a že bude podstatné, co v minulosti podnikali prarodiče Hrobaříků.

Výběžek.eu, 13. 2. 2013, Sorry č. 253

Pavla Horáková: Jak se píšou Hrobaříci [rozhovor] (Marek Douša, vybezek.eu)

Pavla Horáková je překladatelka a spisovatelka. Protože její prvotina Tajemství Hrobaříků je taková detektivka pro mládež, vžila se pro ni oblíbená zkratka „Foglar v sukni“. Kdyby Foglar vypadal takhle, chodil bych do skautu i já, ale jinak je to docela přesné. Pavla nepije, nekouří a mluví spisovně.

Noviny Prahy 2, únor 2013

Vzkaz těm, kteří tu byli před námi (praha2.cz, str. 7)

„Bydlím ve staré zástavbě z počátku 20. století, kousek od Grébovky. Když jsem se sem přestěhovala, připadala jsem si jako v pohádce,“ vzpomíná Pavla Horáková, spisovatelka a překladatelka z angličtiny a srbštiny, která má na svém kontě 18 samostatných knižních titulů (mezi nimi např. Kurta Vonneguta nebo Saula Bellowa) a několik rozhlasových her. Za překlad knihy Otroci New Yorku od Tamy Janowitzové získala v roce 2001 Tvůrčí cenu Obce překladatelů. Mnoha českým dětem (i těm výrazně starším) udělala velkou radost její trilogie o Hrobařících – partě mladých obyvatel Vinohrad a Žižkova, jejichž napínavá dobrodružství začínáme v prvním díle sledovat při pátrání po stopách dávného zločinu na Olšanských hřbitovech. Postupně se vršící a zase rozplétající záhady a tajemství provázejí děti ve všech dílech. Ústřední scenérií trilogie zůstávají Olšanské hřbitovy…

Literarium.cz, leden 2013

Co čte Marek Douša: Hrobaříci a další… (Literarium.cz)

Právě jsem při přípravě na rozhovor s Pavlou Horákovou přelouskal její trilogii Hrobaříků (Tajemství Hrobaříků, Hrobaříci v podzámčí, Hrobaříci a Hrobaři), svěží novelky s detektivními zápletkami, poslední díl potom poněkud záhadologický, až jsem se začal bát a dívat se na svět jako na systém spiknutí … jinak ovšem před touhle autorkou klobouk dolů, tuzemská literatura pro děti a dospívající má naději.

Týden č. 51–52, 17. 12. 2012

Kultura, str. 77: Pavla Horáková: Hrobaříci a Hrobaři

Hrobaříci se vracejí na pražský Žižkov. Třetí a poslední díl dobrodružné detektivní série o partě mladých Žižkováků se točí kolem staré mapky tří pražských morových hřbitovů, která kamarády přivede na stopu prastarého tajného spolku Hrobařů a postaví před ně množství otázek. Proč mají světci svatozář a slavným lidem se říká hvězda? Proč je v okolí pražských Olšanských hřbitovů tolik vysílačů. Co se děje s člověkem bezprostředně po smrti? Příběh až thrillerově odstartovaný epizodou z časů Pražského povstání podtrhují ilustrace Veroniky Kašparové, které vznikly jako soubor obrazů s názvem S Žižkovem v pasteli (sic). Část nákladů na vydání získaly autorky prostřednictvím crowdfundingového serveru Kreativci sobě. Budoucí čtenáři, namlsaní předchozími díly, nakonec dali dohromady částku o 18 procent vyšší, než kolik si tvůrkyně původně vytyčily.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál, 16. 12. 2012

Týden v kultuře s Janou Klusákovou (od 23. minuty; přehrát pořad)

Můj redakční stůl i jeho okolí je sice zastavěný knihami, kterých v předvánoční době kvapem přibývá, ale těch 255 stran Hrobaříků jsem přečetla od začátku až do konce. A zatímco předešlé dva díly mě potěšily jako příslib dobré literatury, tady už jsem byla lapena docela. Znovu se v praxi uplatňuje heslo o tom, že trénink dělá přeborníka.

Country Radio, 13. 12. 2012

Knižní hitparáda s Miloněm Čepelkou.

Velmi mě potěšila mladá česká spisovatelka Pavla Horáková, když jsem se pustil do četby třetího dílu její trilogie o partě zvídavých, inteligentních mladých lidí, kteří si říkají Hrobaříci, protože žijí nedaleko rozlehlých pražských hřbitovů, a právě jimi jsou vábeni v dobrém i problematickém smyslu. Po venkovské epizodě ve druhém dílu, Hrobaříci v podzámčí, jsou teď, o něco zas už starší, zpátky v Praze a přicházejí do styku nejen s tajným, lidumilným spolkem takzvaných Hrobařů, obdobou snad zednářů, ale i se stejně tajemnými, vrcholně inteligentními a vzdělanými, bohužel však amorálními, a proto nebezpečnými, Světlonoši. Třetí část trilogie, Hrobaříci a Hrobaři, je dějově nejbohatší. Klade závažné mravní i vědecké otázky a Pavla Horáková jí v umění psát udělala významný skok vpřed. Vydalo nakladatelství Miroslava Pošty Apostrof, teď všechny tři části trilogie i v elektronické podobě.

TV Pětka, 11. 12. 2012

Zimní dvojčíslo Žižkovských listů na TV Pětka

Video (čas 4:40)

Žižkovské listy, listopad–prosinec 2012

Vánoční povídka Lux invicta, ilustrace Veronika Kašparová

Dostupné na Publero Reader (strana 28) nebo na stránkách Žižkovských listů.

Ona Dnes, 26. 11. 2012

Detektivní Vánoce

Vychází druhý a třetí díl úspěšné dětské detektivky od Pavly Horákové. Po Tajemství Hrobaříků, ve kterém jste se seznámili s partou dětí odhalující dávná i současná tajemství na pražském hřbitově, přicházejí Hrobaříci v podzámčí. Parta detektivů tentokrát vymění prostředí Prahy za romantické kulisy městečka Ostrožná, kde mladí hrdinové o prázdninách pomáhají na archeologických vykopávkách. A třetí díl Hrobaříci a Hrobaři všechna tajemství završuje.

Oficiální web MČ Praha 3, 14. 11. 2012

Jaké tajemství se ukrývá na Olšanských hřbitovech? (praha3.cz)

Se spisovatelkou Pavlou Horákovou, která symbolicky o listopadových Dušičkách vydala závěrečný díl trilogie Hrobaříci a Hrobaři, jsme se sešli nedaleko Olšanských hřbitovů, kde se odehrává napínavé čtení o partě dospívajících dětí, jež odhalují tajemství ukrytá v prastarých hrobech a sklepeních.

Víkend Dnes, 10.–11. 11. 2012

Výběr z nových knih

Závěrečný díl trilogie o partě odrůstajících dětí se vrací na Olšanské hřbitovy. A nejen tam, také do dob osvícenství. Jednotlivé kapitoly uvozuje autorka citáty z Bubera nebo Thákura a i to naznačuje, že číst mohou klidně i dospělí. Nudit se nebudou, kniha se dá vnímat i jako žižkovská detektivka.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál, 4. 11. 2012

Týden v kultuře s Janou Klusákovou (od 46. minuty; přehrát pořad)

V předvečer Dušiček se začal prodávat třetí díl dobrodružné detektivní série o partě mladých Žižkováků, Hrobaříci a Hrobaři.

UPC Express, 2. 11. 2012

3 minuty s Pavlou Horákovou (video na YouTube)

Hrobaříci jsou parta mladých Žižkováků, které mapka pražských morových hřbitovů přivede na stopu prastarého tajného spolku Hrobařů.

Marie Claire, 1. 11. 2012

Tip pro náctileté: Na Dušičky vycházejí Hrobaříci a Hrobaři (marti maty, marieclaire.cz)

Třetí díl dobrodružné detektivní série o partě mladých Žižkovanů, který nese název Hrobaříci a Hrobaři, se 1. listopadu, v předvečer Dušiček, dostává do prodeje.

Radniční noviny Prahy 3, listopad 2012

Jaké tajemství se ukrývá na Olšanech? (Martin Hošna, PDF, str. 10)

Se spisovatelkou Pavlou Horákovou, která symbolicky o listopadových Dušičkách vydává závěrečný díl trilogie Hrobaříci a Hrobaři, jsme se sešli nedaleko Olšanských hřbitovů, kde se odehrává napínavé čtení o partě dospívajících dětí, jež odhalují tajemství ukrytá v prastarých hrobech a sklepeních.

Literární noviny, 13. 10. 2012

Crowdfunding – hromadné financování projektů si oblíbili i spisovatelé či umělci (literarky.cz)

Autorka Pavla Horáková a výtvarnice Veronika Kašparová získaly více než polovinu plánované částky na vydání knížky pro děti za pouhých sedm dní.

Bydlení IQ, 26. 9. 2012

Hrobaříci a Hrobaři (bydleni-iq.cz)

Pražský Žižkov vzbudil v poslední době zájem laické i odborné veřejnosti kontroverzním developerským záměrem, při kterém měly být zbourány funkcionalistické budovy Nákladového nádraží. Na tom, zda objekt bude, nebo nebude prohlášen za kulturní památku, závisí do značné míry jeho osud. Osobitou atmosféru Žižkova přibližuje soubor obrazů Veroniky Kašparové S Žižkovem v pasteli. Jako ilustrace si soubor vybrala autorka knihy Hrobaříci a Hrobaři, závěrečného dílu dobrodružné trilogie o partě dětí. Děj knihy se totiž odehrává právě na Žižkově. „Naše díla vznikala zcela nezávisle, aniž jsme o sobě věděly,“ vysvětluje Veronika Kašparová. „Přesto se pozoruhodným způsobem prolínají. Seznámily jsme se díky šťastné náhodě na Žižkově a rozhodly se naši radost z tvorby propojit, a tím zážitek ze společného díla umocnit.“ Autorkám a crowdfundingovému serveru Kreativci sobě (www.kreativcisobe.cz) se podařilo získat více než polovinu plánované částky na vydání knihy pomocí crowdfundingu za pouhých sedm dní. Kniha se bude o přízeň budoucích čtenářů a investorů ucházet do konce října a na pultech se objeví v listopadu.

Právo, 13. 9. 2012

Pavla Horáková potřetí, Hrobaříci a Hrobaři (Zbyněk Vlasák)

Jako dárek rodičům, jejichž dítkám začínají školní povinnosti, otiskujeme ukázku z jedné z kapitol „detektivního románu pro mladé čtenáře“. Jmenuje se Hrobaříci a Hrobaři a jde o závěrečný díl trilogie o partě kamarádů, kteří řeší záhady spojené s pražskými Olšanskými hřbitovy. Kapitolu jsme dali přečíst jedné potenciální čtenářce, šestnáctileté středoškolačce Jarmile Šámalové z Hodkovic nad Mohelkou. Její komentář zněl takto: Myslím, že jsou tam až příliš naučné věci. Kluci v našem věku si raději přečtou akční knížky a holky romantické povídky se šťastným koncem: Většina mladých lidí si chce při čtení od učení spíše odpočinout. Možná na tom něco je. Možná je ale hodnota Hrobaříků právě v tom, že se nejedná jen o další sérii knih, u nichž se především pasivně odpočívá. Mimochodem po vydání prvního dílu jste na Olšanských hřbitovech mohli potkat nejednu školní třídu, jak se plíží po stopách jeho hrdinů.

Český rozhlas 2 – Praha, 15. 8. 2012

Spisovatelka Pavla Horáková poodhalila tajemství pohřbená na Olšanech (Eva Kvasničková, rozhlas.cz)

Na Hrobaříky, překládání, Kecy v kleci a mnohé další se ptala Eva Kvasničková. (Přehrát rozhovor)

iLiteratura, 21. 6. 2012

Čtení na léto 2012 (iLiteratura.cz)

Oba díly Hrobaříků zařadila iLiteratura do svého soupisu doporučení k nákupu knih na léto.

iLiteratura, 17. 6. 2012

Hrobaříci v pubertě (Bohumila Adamová, iLiteratura.cz)

Druhý díl „detektivní trilogie pro mladé čtenáře“ nás opět uvádí do příjemné společnosti pětice známých kamarádů a opět se mezi nimi, bez ohledu na náš věk, nebudeme cítit nepatřičně. Pokračování Hrobaříků je poutavé čtení, odehrává se během letních prázdnin a na letošní prázdniny k vodě je jako stvořené.

Opočenské noviny, 7. 6. 2012

Opočno má novou knihu (Dana Marková, opocno.cz)

Zatímco první díl (Tajemství Hrobaříků) vyprávěl příběh z pražského hřbitova, jeho volné pokračování s názvem Hrobaříci v podzámčí je zasazeno do Ostrožné, která jako by Opočnu z oka vypadla. Autorka sice změnila název města i jména majitelů zámku, ale místům ponechala jejich podobu. Každý, kdo Opočno zná, může společně s hlavními hrdiny procházet známými zákoutími, která jsou kulisou napínavého příběhu mladých archeologů, řešících záhadu ztracené sluneční monstrance.

S dětmi v Praze, červen 2012

Ženy, které inspirují (sdetmivpraze.cz)

Překladatelka, novinářka a spisovatelka Pavla Horáková nedávno pokřtila prostřední díl své detektivní trilogie o žižkovské partě Hrobaříků. Jak to vůbec dokázala?

Vaše knížky vznikly při plném pracovním nasazení. Jak jste to zvládla skloubit?

Psaní trilogie šlo jednoznačně na úkor osobního života. Přes den překládání, práce pro rozhlas nebo televizi a večer další, „spisovatelská“ směna, den co den, bez víkendů a dovolených. Vedla jsem to tak tři roky a dost jsem se tím vyčerpala. Příště už k sobě budu vlídnější.

Zbytek rozhovoru najdete na straně 32.

Rychnovský deník, 27. 4. 2012

S dědou často brouzdala uličkami města (Dana Marková, rychnovsky.denik.cz)

Některé vzpomínky z dětství jsou uloženy tak hluboko, že si už nenajdou cestu zpět. Opočno má štěstí – spisovatelka Pavla Horáková si vzpomínky na město, kam jezdila za svými prarodiči, uložila do „vrchní přihrádky". A tak se stalo, že když přemýšlela o místě vhodném pro druhý díl své trilogie, zaťukalo na ni právě Opočno.

ČT2, 12. 3. 2012

Planeta Yó, Česká televize

iLiteratura, 27. 2. 2012

Inteligentní detektivka pro děti (Bohumila Adamová, iLiteratura.cz)

Tajemství hrobaříků s podtitulem Bratrstvo odhaluje zločin je název první části zamýšlené trilogie překladatelky a spisovatelky Pavly Horákové. Detektivní příběh je určen především čtenářům okolo deseti až dvanácti let, a dostane-li se do ruky někomu staršímu, může ho i trochu zamrzet, že už mezi děti nepatří.

Knihožrout, 16. 2. 2012

Hrobaříci se vracejí (Lucie Kolářová, knihozrout.cz)

Debut Pavly Horákové Tajemství Hrobaříků v roce 2010 úspěšně navázal na tradici dětského dobrodružného románu foglarovského typu. Příběh o partě dětí pátrající po tajemství z minulosti okořeněný lehkou detektivní zápletkou je čtenářsky vděčný, a tak autorka přišla loni s dalším dobrodružstvím hrobařického bratrstva. Tentokrát ale opustila atraktivní topos Olšanských hřbitovů a poslala Šimona, Kláru, Vojtu, Evžena a Alžbětu na prázdniny k babičce.

Čítárny.cz, 15. 2. 2012

Hrobaříci, neuvěřitelné pátrání po zločinu na Olšanském hřbitově (citarny.cz)

Hrobaříci jsou pětice mladých obyvatel pražských čtvrtí Vinohrady a Žižkov. Spojilo je dobrodružství, které společně prožili na Olšanských hřbitovech při pátrání po jednom dávném zločinu, jež je zachyceno v knize Tajemství Hrobaříků. O pár let později se opět společně zapojí do detektivní činnosti ve východočeském městečku Ostrožná, kde tráví léto jako brigádníci při archeologickém výzkumu v okolí renesančního zámku.

Country Radio, 2. 2. 2012

Knižní hitparáda s Miloněm Čepelkou.

Druhá kniha Pavly Horákové Hrobaříci v podzámčí volně navazuje na její prvotinu Tajemství Hrobaříků, o které jsem vám vyprávěl loni. Teď se tahle parta už o něco starších mladých octne na archeologické brigádě ve východočeském městě Ostrožná. Mimochodem dobře znám jeho reálný předobraz, ale autorka ho neprozradila, tak mlčím i já. A dočká se tam – ta parta – velké slávy. Mladá spisovatelka dává znovu přednost jen kladným stránkám skutečnosti, kde tuší stín, zažene ho, a věří v účinnost dobrého příkladu. A to je dnes výjimečné, možná sporné, ale v zásadě odvážné. Jsem zvědav na třetí díl.

Český rozhlas 2 – Praha, 20. 1. 2012

Knižní novinky v Dominu s Jiřím Hromádkem. (Přehrát pořad)

Možná si někteří z vás vzpomenou na Hrobaříky, na partu, která na pražských hřbitovech podnikla velkou pátrací akci. Teď ve volném pokračování knížky nazvaném Hrobaříci v podzámčí je autorka Pavla Horáková posílá do městečka Ostrožná jako brigádníky při archeologickém výzkumu. Na tamějším zámku totiž kdysi bývala zlatá Sluneční monstrance, která prý měla zázračnou léčivou moc, takže o ni za války stáli i vůdcové nacistického režimu. Jenže monstrance záhadně zmizela. A při pátrání po ní parta Hrobaříků samozřejmě nemůže chybět. Jestli se ji podaří najít, to už si přečtěte sami.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál, 20. 1. 2012

Nad věcí, rozhovor Vladimíra Kroce s Pavlou Horákovou

Pavla Horáková je tlumočnice a překladatelka, spolupracuje s Českým rozhlasem 7. Zároveň i sama tvoří – píše příběhy pro mládež. Možná znáte její knížky o bratrstvu Hrobaříků… Čím ji zaujalo prostředí ústředních hřbitovů? I o tom si s Pavlou Horákovou bude povídat Vladimír Kroc. (Přehrát rozhovor)

Český rozhlas 3 – Vltava, 3. 1. 2012

Trilogie detektivních příběhů Pavly Horákové pro děti a mládež (Ivana Myšková, rozhlas.cz)

V následujícím rozhovoru Ivanu Myškovou zajímalo, co lákalo překladatelku z angličtiny a srbštiny Pavlu Horákovou právě na psaní pro mládež? (Přehrát rozhovor)

Český rozhlas 1 – Radiožurnál, 25. 12. 2011

Týden v kultuře, rozhovor Jany Klusákové s Pavlou Horákovou o knize Hrobaříci v Podzámčí (od 10. minuty). Přehrát rozhovor

Právo, 22. 12. 2011

Výběr Salonu: Sontagová, Laxness, Horáková a Dvořákovi (Novinky.cz)

Loni před Vánocemi jsme na tomto místě psali o Hrobařících poprvé, tenkrát se proháněli po pražském olšanském hřbitově (Tajemství Hrobaříků, Olympia 2010). Dnes o nich píšeme podruhé, protože právě vychází pokračování, ve kterém stejní hrdinové míří na venkov, kde se účastní archeologických vykopávek, ale taky jezdí na koni v zámeckém parku nebo tančí v komnatách s pravými hrabaty. Pro dospělé čtenáře je povzbudivé, že pokud knihu najdou v knihovničkách svých ratolestí a budou mít odvahu ji otevřít, nudit se nebudou, třeba proto, že promyšlené dětské detektivní příběhy z pera překladatelky a publicistky Pavly Horákové (znáte ji i ze stránek Salonu) lze číst v mnoha příjemných i méně příjemných rovinách. Příští rok budeme o Hrobařících psát potřetí, to má totiž vyjít závěrečný díl trilogie pod názvem Hrobaříci a Hrobaři.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál, 20. 12. 2011

Knižní novinky, Jana Klusáková

Pavla Horáková před rokem úspěšně debutovala detektivkou Tajemství Hrobaříků. V těchto dnech vyšlo volné pokračování Hrobaříci v podzámčí. Pětice středoškoláků tráví letní prázdniny u Klářiny babičky a přivydělává si při archeologickém průzkumu v obci, které vévodí renesanční zámek. (Celý záznam; od 39. minuty)

Knihožrout, 15. 12. 2011

Jaké knížky pro děti na Vánoce (Kateřina Kočičková, knihozrout.cz)

Foglarovka pro 21. století. Parta dětí, spojená tajemstvím i posláním, silná morální integrita, dávný zločin a k tomu fascinující lokalita, která je sama o sobě zásobárnou osudů a příběhů. Pětice dětí totiž své dobrodružství prožívá na Olšanských hřbitovech. Navrch se tu – nenápadně, ale o to účinněji, dostane čtenáři poučení o kultuře, pražské historii i dějinných paradoxech. Kdo nemá Hrobaříků dost, může si rovnou pořídit i zrovna vydané pokračování – Hrobaříky v podzámčí. Hrdinové se v něm v letním dobrodružství tentokrát – neméně napínavě – věnují pátrání po zázračné monstranci.

Knihožrout, 8. 12. 2011

Skvělá foglarovka pro generaci „fejsbůku“ (Kateřina Kočičková, knihozrout.cz)

Hrobaříci Pavly Horákové jsou zkrátka velmi chytrou detektivkou pro děti, příběhem, který s chutí schováte do knihovny pro další generace.

Twitter, 5. 12. 2011

@Knizkadne

Konečně originální tuzemský kousek mezi literaturou pro starší děti. Hrobaříci v podzámčí od Pavly Horákové.

Reflex.cz, 24. 11. 2011

Knižní čtvrtek Kateřiny Kadlecové (Kateřina Kadlecová, Reflex.cz)

Tuhle knihu bych hrozně moc chtěla číst vedle Stevensona, Foglara, Coopera a Pouští a pralesem, kdybych byla znovu malá. Ačkoli – bavila mě i teď, probudila dítě ve mně.

Listy Prahy 1, 5. 1. 2011

Tip na knížku

Nová detektivka Pavly Horákové pro starší děti a mladší dospělé navazuje na tradici Rychlých šípů a v napínavém příběhu mapuje dějiny hřbitova i hlavního města od druhé světové války. PDF ke stažení

Reflex.cz, 31. 12. 2010

Pozemšťané, jejich knihy a fascinace smrtí (Zelený Raoul)

…A aby si české děti zvykaly na smrt už odmala, napsala pro ně překladatelka Pavla Horáková knihu ze hřbitovů neboli krchovů. Jmenuje se Tajemství hrobaříků. Jeden by z toho pošel, nezdá se vám?...

Pátek LN č. 50, 17. 12. 2010

Budou tím, co čtou? (Veronika Bednářová, Lidovky.cz)

Šance pro „nového Foglara“?

Má v houštině literárních pokusů a omylů pro děti šanci také nový, dosud neznámý spisovatel? Nakladatelství Olympia nedávno představilo literární debutantku, překladatelku z angličtiny Pavlu Horákovou.

Na počátku prý byla jen její touha napsat poctu Olšanským hřbitovům – a vznikl z toho tajemný příběh Tajemství Hrobaříků, pojednávající o partě dospívajících dětí: svou poetikou je přirovnáván k Rychlým šípům. Prvotina autorky je v prodeji teprve pár týdnů, už teď se ale ví, že v některých knihkupectvích vydržela na viditelném místě jen týden: ve většině skončila brzy vzadu v regálu, kde ji najde jen ten, kdo opravdu hledá. „Už v době, kdy jsem knížku psala a chodila se dívat do prodejen na ‚konkurenci‘, mě zarážel poměr překladové literatury pro děti vůči knížkám domácím. Překvapilo mě také, kolik dětských titulů na pultech je starších než já sama,“ dodává autorka. K Hrobaříkům má už vymyšlenou druhou a napsanou třetí část trilogie. Uvidíme, zda vydrží.

Reflex č. 50–51, 16. 12. 2010

Čtení pod jehličí (Kateřina Kadlecová)

Pavla Horáková, překladatelka z angličtiny a srbštiny a přispěvatelka Reflexu, přichází s přesně takovou knížkou, jakou by pro dnešní děti napsal Jaroslav Foglar, kdyby ještě žil. Napínavý detektivní příběh se odehrává v blízkém okolí hrobů na Olšanských hřbitovech, kde pětice teenagerů odhaluje tajemný zločin, historii svých rodin – i své země. A bratrstvo Hrobaříků se vrátí – další díly trilogie jsou na cestě.

Týden č. 50, 13. 12. 2010

Děti z Olšanských hřbitovů (Irena Hejdová, str. 76)

Zvídavé děti Vojta, Klára, Šimon, Evžen a Běta se vydávají po stopách zločinu na pražských Olšanských hřbitovech. Činí tak v podařené dětské detektivce Tajemství Hrobaříků.

Kulturní osvětář Ježíšek (str. 40)

Odrostlejší ratolesti lze podarovat novinkou od debutantky Pavly Horákové Tajemství Hrobaříků (viz str. 76) o dobrodružstvích party dětí na Olšanských hřbitovech v Praze.

Country Radio, 9. 12. 2010

Knižní hitparáda s Miloněm Čepelkou.

Pavla Horáková napsala současný příběh několika studentů středoškoláků, kteří jsou možná trochu idealisticky vykresleni tak, jaké bychom je my, staří, chtěli mít – zajímající se o minulost, o dějiny, o poctivost a spravedlnost, slušné k nám starším, ochotné pomáhat a přitom zdravě a neohroženě romantické. Právě takoví jsou její Hrobaříci v románku Tajemství Hrobaříků odehrávajícím se valnou měrou v prostředí Olšanských hřbitovů. Ale toho se nebojte, to je dobré a podle mého mínění také atraktivní a užitečné právě pro mladé čtenáře, jimž je knížka z nakladatelství Olympia určena. Lákavý je podtitul Bratrstvo odhaluje zločin a výborně se k tomu hodí s mírnou nadsázkou vytvořené ilustrace Miroslava Slejšky.

Ona Dnes č. 49, 6. 12. 2010

Jaké dárky hledáte? (Lenka Tréglová)

Dobrodružství na hřbitově. Tajemství i napětí skrývá dětská detektivka pro čtenáře od 10 let. Pavla Horáková, Olympia, 239 Kč

Radio Prague, 5. 12. 2010

Beetles, gravediggers and a familiar face from Radio Prague, rozhovor s Davidem Vaughanem v anglickém vysílání Českého rozhlasu. Přepis a záznam

Český rozhlas 2 – Praha, 2. 12. 2010

Knižní novinky v Dominu s Jiřím Hromádkem. (Přehrát pořad)

Úplně jiný žánr přináší kniha Pavly Horákové Tajemství Hrobaříků. Je to příběh pětice kluků a holek, kteří pátrají po zlém činu v prostředí velkého městského hřbitova. Napětím vám asi připomene slavné foglarovky a poznáte, že hřbitovní bludiště s mnoha opuštěnými hroby je stejně tajuplné, ale přitom skutečnější než ona slavná stínadla. A prozradím, že knížka, která má podtitul Bratrstvo odhaluje zločin, je vlastně první část zamýšlené autorčiny trilogie.

Český rozhlas 1 – Radiožurnál, 28. 11. 2010

Týden v kultuře, rozhovor Jany Klusákové s Pavlou Horákovou (od 31. minuty). Přehrát rozhovor

Právo, 4. 11. 2010

Výběr Salonu (dětské knihy): Pilátová, Horáková (Novinky.cz)

Literární publicistka (tiskli jsme ji také v Salonu) a především překladatelka se vydala na tenký led dětských knížek. Vlastně je to stejné jako s jídlem. I v literatuře platí, že děti dostávají na stůl hlavně věci přesmažené, s velkou porcí kečupu. Naštěstí se Horáková vydala jiným směrem. Možná až trochu starosvětsky zavádí kopu dětí na Olšanské hřbitovy a nechá je tu prožít největší dobrodružství jejich životů. Celé je to zdravé, drží to pohromadě a bez problémů by to slupli i dospělí.